Tabăra copilăriei, „Cuvioșii Paisie și Cleopa” - Coștiugeni 2023

Activități Iulie 26, 2023

În perioada 24 - 28 iulie 2023, la parohia Sf. Cuvioasă Parascheva  Coștigeni are loc Tabăra de vară cu titlul: Tabăra copilăriei „Cuvioșii Paisie și Cleopa” - Coștiugeni 2023, la care s-au înscris 38 de copii, cu vârsta cuprinsă între 4 ani și 17 ani. Participanții au fost organizați în trei grupe astfel: grupa 1 cu vârsta cuprinsă între 4 ani și 8 ani, grupa 2 cu vârsta cuprinsă între 9 ani și 12 ani și grupa 3 cu vârsta cuprinsă între 13 ani și 18 ani. În fiecare zi a fost planificată câte o temă, care dă nota dominantă a activităților. Tema primei zile:  Autonomie versus libertate. Tema zilei a doua: Bariere în comunicare. tema zilei a treia: Relațiile cu părinții. Iar tema zilei a patra: Despre asumarea responsabilității. Scopul taberei de vară este de a urmări comunicarea de grup, interacțiunea individuală pe scara vârstei, responsabilitatea individuală dar și în cadrul grupului, participarea la rugăciunile ce se săvârșesc în biserică. Menționăm că cei opt voluntari care au îndrumat cele trei grupe au fost selectați din rândul tinerilor grupei a treia, având vârsta cuprinsă între 15 și 18 ani.